TYTO STRÁNKY BUDOU ZRUŠENY. NAVŠTIVTE NÁŠ NOVÝ WEB WWW.PSDOMOV.CZ

Výstavba ptačí pozorovatelny v Blahutovicích

16. prosince 2012 v 13:44 |  Naše aktivity
Český svaz ochránců přírody dnes v rámci projektu RWE Transgas Net. Blíž přírodě, otevřel veřejnosti další z řady přírodně cenných lokalit, o které pečuje v regionech ČR. Jde o ptačí pozorovatelnu, která je součástí informačně naučné stezky v Blahutovicích, vesnice na okraji Regionu Poodří. Návštěvníci se jejím prostřednictvím mohou seznámit s historií i přírodními zajímavostmi obce, která byla v minulosti spíše známá jako lokalita pro výstavbu jaderné elektrárny a jejíž rozvoj byl proto z tohoto důvodu na dlouhá léta zastaven.

Stavební uzávěra je však dnes již minulostí a na Blahutovicích je to znát. Jedním z několika projektů, které byly v obci realizovány je informačně naučná stezka upozorňující na přírodní a kulturní zajímavosti vesnice a jejího okolí.

Trasa má pět zastavení a dostanete se s ní nejen k obnoveným kapličkám a božím mukám ale také k prameni Rynka do staré pískovny či k rybníku.

Právě u rybníka se podařilo stezku doplnit o objekt ptačí pozorovatelny, který má sloužit nejen návštěvníkům této lokality ale také dětem z okolních škol, které stezku navštěvují v rámci svých školních projektů environmentální výchovy.

Jde o obtočný rybník na Lučickém potoce, který je podle zákona o ochraně přírody a krajiny významným krajinným prvkem. Na jeho okrajích postupně vznikla mokřadní společenstva, obývaná zajímavými druhy živočichů.

Z řady živočišných druhů, které se tady vyskytují, je možno uvést například chráněné skokany zelené, rosničku zelenou a užovku obojkovou. Z pozorovatelny lze na rybníku sledovat ledňáčka říčního, volavku popelavou a kachny, které zde zalétávají z okolních vodních toků a rybníků. Druhově nejpočetnější je hmyz vázaný na stojaté vody a spolu s ním i společenstva mokřadních a vodních rostlin, z nichž jmenujme jen některé zástupce jako jsou kosatec žlutý, žabník jitrocelový, šípatka vodní a hvězdoše.

O rybník pečuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR společně s místními ochránci přírody a rybáři. Společně s místními partnery je připravován projekt revitalizace lokality tak, aby byla v ještě větší míře podpořena biodiverzita tohoto zajímavého místa.

Projekt RWE Transgas Net. Blíž přírodě. je realizován ve spolupráci s generálním partnerem ČSOP, společností RWE Transgas Net. Jeho cílem je ochrana přírody prostřednictvím prezentace významných lokalit veřejnosti.

Bližší informace:
Zuzana Sýkorová
Kancelář ústřední výkonné rady ČSOP
tel.: 731 760 872
e-mail: csop@ecn.cz
Lumír Kuchařík
Základní organizace ČSOP Jeseník nad Odrou
tel.: + 420 603 845 216
e-mail: kucharik.lumir@seznam.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama