TYTO STRÁNKY BUDOU ZRUŠENY. NAVŠTIVTE NÁŠ NOVÝ WEB WWW.PSDOMOV.CZ

Tůň pro obojživelníky ve staré pískovně

16. prosince 2012 v 13:45 |  Naše aktivity
Každý rok se naše organizace zapojuje do programu Českého svazu ochránců přírody "Ochrana biodiverzity", podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR. Letos jsme se rozhodli pomoci obyvatelům jedné již téměř zazemněné tůnky ve staré pískovně.
Proč vlastně pečovat o malé vodní plochy? Zvláště v Poodří je přece žab a jiné vodní žoužele tolik, že z jejich nočních " koncertů" nejednoho návštěvníka nebo rybáře octne-li se v blízkosti větších vodních ploch zvláště v letním období rozbolí i hlava.
Scénář je však pořád stejný. Malé tůnky a jiné drobné vodní plochy jsou i dnes zaváženy odpadem a tak často při zkrášování obcí a jejich okolí v rámci různých stavebních či rekultivačních úprav naděláme více škody než užitku. K zazemnování túnek dochází také přirozeně, kdy vodní plošku obrostou stromy a z nich padající větve a listí tyto postupně zanášejí.
Vhodné není i příliš velké zastínění vodní hladiny, nebot některé druhy obojživelníků potřebují alespon čast plochy osluněnou.

Průzkum místa

Průzkum ve staré pískovně jsme provedli na jaře (duben, květen) kdy bylo v tůni zjištěno větší množství žab (skokan hnědý, ropucha, kunˇka) a později jejich nakladená vajíčka. Vlivem obrovských veder, která letos začala již v první polovině května však došlo k výraznému vysychání vodní plochy a zda došlo k úspěšnému vývoji žab se nám nepodařilo zjistit.
Plocha však byla doslova překryta již léty nečištěnými napadanými větvemi a množstvím odpadu (kov, igelity, penumatiky apod.).

Vyčištění nádrže a jejich břehů

Tyto práce jsme provedli v druhé polovině srpna a začátkem září. V této době totiž takovéto zásahy nejméně ohrožují obyvatele tůněk. Do úklidu se zapojili členové dvou občanských sdružení (ČSOP A Bayerův odkaz), pomáhali také Mopíci (Mladí ochránci přírody) z Blahutovic i hosté z Brna (rodiny s dětmi), kteří trávili prázdniny v naší turistické ubytovně komunitního centra. V té době šlo již jen o louži tolik vody ubylo. Místo i okolí bylo zbaveno odpadů, větví a byly vyřezány dřeviny příliš stínící hladinu.

Význam a pokračování projektu

Vyčištěná a prosluněná vodní plocha zbavena odpadu přispěje k rozmnožování obojživelníků a jejich přežívání v krajině. Pravidelně také hodláme tůnku. kontrolovat.
Proto, že toto místo by potřebovalo trvalejší ochranu, zjistili jsme si vlastníky parcel a budeme s nimi jednat o svěření péče o starou pískovnu našemu pozemkovému spolku Domov. Podařilo se nám také zapojit do projektu dospělé děti a mládež a to i z řad "neochranářů". Poděkování patří všem, kteří pomohli tento projekt uskutečnit.
Pokud Vás napadlo, že víte o podobném místě a chtěli by jste jeho stav změnit k lepšímu obratˇte se na nás poradíme Vám jak na to. Uvítáme také informace o nebezpečných místech (silnice), které musí obojživelníci překonávat v době jejich každoročních tahů k vodním plochám a kde při současném rozvoji automobilismu dochází k jejich značným úbytkům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama